Spotkanie w ramach projektu „ Inwestycja w edukację uczniów szkól podstawowych Gminy Mierzęcice”

 

Spotkanie w ramach projektu „ Inwestycja w edukację uczniów szkól podstawowych Gminy Mierzęcice” dla dzieci i młodzieży z klas I-III i IV-VI Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach nt. lokalnych barier dla równości płci.

W dniu 30.10.2012 r. odbyły się spotkania warsztatowe dla uczniów naszej szkoły dotyczące tematyki równości płci. Celem spotkań było uświadomienie uczniom, że ich upodobania, podstawowe cechy wyglądu są do siebie podobne bądź różne niezależnie od tego jaką mają płeć. Podczas zajęć uczniowie i uczennice omawiali jakie są różnice między chłopcami i dziewczętami. Dzieci znalazły różnice dotyczących głównie wyglądu zewnętrznego, m.in. sposobu ubierania się (dziewczynki noszą spódnice i sukienki a chłopcy nie; chłopcy ubierają się w rzeczy w ciemniejszych kolorach) i wyglądu (dziewczynki mają długie włosy, chłopcy mają krótkie włosy; dziewczynki noszą biżuterię, a chłopcy nie). Omawiały także różnice dotyczące zajęć w domu i w czasie wolnym, które podejmują chłopcy i dziewczęta - pojawiły się spore odmienności w zakresie aktywności obu płci. Ale na pytania: „Których z wymienionych zajęć chłopców nie mogą podejmować dziewczynki” oraz "Których z wymienionych zajęć dziewczynek nie mogą podejmować chłopcy” okazało się, że nie ma takich, które są przypisane tylko jednej płci. Mało tego – jest wiele rzeczy które lubią robić i chłopcy, i dziewczęta. Dzięki temu uczniowie i uczennice uświadomili sobie, że można znaleźć wiele różnic dzielących dziewczynki od chłopców, ale w zakresie rzeczy, które się robi różnice nie wynikają z tego jakiej jest się płci ale z odmiennych upodobań (czas wolny) lub oczekiwań rodziców (prace domowe).
Zajęcia prowadziła p. Iwona Niedojadło, ekspertka w tematyce gender (płci społeczno-kulturowej).

 

 

DSC_0176 (Kopiowanie).JPGDSC_0177 (Kopiowanie).JPGDSC_0179 (Kopiowanie).JPGDSC_0180 (Kopiowanie).JPGDSC_0182 (Kopiowanie).JPGDSC_0189 (Kopiowanie).JPGDSC_0190 (Kopiowanie).JPGDSC_0196 (Kopiowanie).JPGDSC_0197 (Kopiowanie).JPGDSC_0198 (Kopiowanie).JPGDSC_0199 (Kopiowanie).JPGDSC_0202 (Kopiowanie).JPGDSC_0215 (Kopiowanie).JPGDSC_0216 (Kopiowanie).JPGDSC_0218 (Kopiowanie).JPGDSC_0221 (Kopiowanie).JPGDSC_0224 (Kopiowanie).JPGDSC_0226 (Kopiowanie).JPG

Ta strona używa plików cookie do zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innymi funkcjami. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się, że możemy umieszczać tego rodzaju pliki cookie na Twoim urządzeniu. Chcesz dowiedzieć się więcej: dokumenty GDPR.

Akceptuję politykę tej strony:
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk