Nasza Szkoła - SZKOŁĄ NIEPODLEGŁEJ.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotników Polskich w Mierzęcicach włączyła się w realizację programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Niepodległa 1918-2018.

Nasza szkoła uczestniczyła w konkursie zorganizowanym przez ZHR pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Był on formą uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była Pani Iwona Musik. Zrealizowaliśmy siedem zadań i przesłaliśmy sprawozdania będące potwierdzeniem „wędrówki” po Miano Szkoły Niepodległej.

Wykonane zadania:

• Przygotowanie inscenizacji: „Witaj majowa jutrzenko!”
  • Spektakl słowno-muzyczny związany z 11 listopada.
  • „Biało-czerwone pomniki”- ozdobienie pomników współtwórców niepodległości barwami narodowymi.
  • Konkurs plastyczny: „Złóż życzenia Marszałkowi”
  • Otoczenie opieką miejsca pamięci – pomniki żołnierzy na cmentarzu w Sączowie.
  • Wycieczka do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Kopiec Wyzwolenia
    w Piekarach Śląskich)
  • Gminny Konkurs Piosenki Polskiej „Moja Ojczyzna Niepodległa”

Do konkurs zgłosiło się czterysta szkół i przedszkoli z całej Polski. Zaledwie 215 udało się zrealizować wszystkie wybrane zadania.
Pracę uczniów i nauczycieli naszej szkoły docenili organizatorzy konkursu ZHR. Nasza szkoła –Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotników Polskich
w Mierzęcicach otrzymała zaszczytne miano Szkoły Niepodległej. 8 lutego 2019 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Szkoły Niepodległej. Naszą szkołę reprezentowała Pani Katarzyna Koziorowska. Spotkanie rozpoczęło się od konferencji „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919-1922 )” z okazji 100-lecia Sejmu Ustawodawczego. Przemówienia wygłaszali: Premier Mateusz Morawiecki, Marszałkowie Sejmu i Senatu – Pan Marek Kuchciński i Pan Stanisław Karczewski. Uczestnicy konferencji historycznej wysłuchali wielu znamienitych gości m.in. Dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Pana Adama Hlebowicza. Po zakończeniu wystąpień uczestnicy uroczystości wzięli udział w otwarciu wystawy „Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem „ z okazji rocznicy Sejmu Ustawodawczego.

Galę wręczania nagród rozpoczęło odczytanie przemówienia Józefa Piłsudskiego wygłoszone 100 lat temu na otwarcie Sejmu oraz listu Minister Edukacji Narodowej – Pani Anny Zalewskiej.
Następnie organizatorzy konkursu: Hm. Grzegorz Nowik – przewodniczący ZHR, Hm. Renata Adrian-Cieślik i Hm. Małgorzata Siergiej wręczali
certyfikaty Szkoły Niepodległej, dyplomy i nagrody. Całe spotkanie urozmaicały występy młodzieży i koncert pieśni niepodległościowych.

Uzyskanie zaszczytnego tytułu Szkoły Niepodległej to powód do dumy i wielka radość dla całej naszej szkolnej społeczności.